По-швидкому


Опубликованно 26.08.2019 00:48

По-швидкому

В даний час США стурбовані створенням гіперзвукового зброї, яке повинно стати американським відповіддю на аналогічні розробки Росії і Китаю. У Вашингтоні впевнені, що вже в 2020 році Москва і Пекін отримають в своє розпорядження гіперзвукову ракету з потенційно ядерних бойових оснащенням. У США вважають, що відстають у розробках гіперзвукового зброї від Росії і Китаю, сподіваючись компенсувати запізнювання створенням більш точних і технологічно досконалих гіперзвукових ракет. Про перспективному американському зброю розповідає «Стрічка.ру».

У найближчі п'ять років Збройні сили Сполучених Штатів планують витратити 10,5 мільярда доларів на програми створення наступального і оборонного гіперзвукового зброї (швидше за все, названа сума збільшиться). З цих коштів інвестиції в проекти Conventional Prompt Strike (CPS) Військово-морських сил (ВМС) і Long-Range Hypersonic Weapon (LRHW) Сухопутних військ, а також Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW) і Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW) Військово-повітряних сил (ВПС) складуть 7,7 мільярда доларів. Куди підуть кошти, що залишилися?

Агентство протиракетної оборони (ПРО) протягом того ж періоду створення засобів протидії гиперзвуковым загрозам вкладе 700 мільйонів доларів. Управління перспективних дослідницьких проектів не розкриває п'ятирічний план, однак відомо, що в 2020 фінансовому році на програми Tactical Boost Glide (TBG), Operational Fires (OpFires) і Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC) планує виділити 222 мільйони доларів. Якщо обмежитися такими даними, то залишився профіцит військового бюджету можна пояснити наявністю щонайменше двох закритих військових програм.Дешево

CPS повинна являти собою ракету середньої дальності з гиперзвуковым глайдер в головній частині, призначену для запуску існуючими атомними підводними човнами (АПЛ) типів Ohio та Virginia. Подібне рішення припускає модифікацію частини пускових ракетних шахт АПЛ, спочатку розрахованих на старти балістичних ракет UGM-133 Trident II (Trident D5). До теперішнього часу під CPS переобладнано 4 з 18 субмарин типу Ohio. Метою створення такої ракети, висхідної до ініціативи PGS (Prompt Global Strike), у ВМС бачать можливість нанесення удару по будь-якій точці планети протягом години. Це перспективний зброя розглядається як доповнення до ядерного. Льотні випробування CPS заплановано на 2020 і 2022 року. До 2024 року ВМС хочуть отримати вже серійну ракету.

Варто відзначити високу готовність боєголовки (глайдера біконічної конструкції) CPS, льотні випробування прототипу якої, проведені в 2011 і 2017 роках, визнані успішними. Створений Сандийскими національними лабораторіями гіперзвуковий літальний апарат виявиться бойовим оснащенням не тільки CPS, але також LRHW і HCSW.

Завданням двоступеневої (не рахуючи боєголовки) ракети LRHW наземного старту стане ураження об'єктів противника на глибині близько 2300 кілометрів в зоні A2/AD (anti-access and area denial — обмеження і воспрещение доступу і маневру). Льотні випробування LRHW, яка повинна отримати мобільну пускову установку, намічені на 2023 рік. HCSW, заснована на твердопаливної аэробаллистической ракети AGM-183A, що запускається стратегічним бомбардувальником B-52 Stratofortress, повинна наводитися за допомогою системи навігації Global Positioning System (GPS).

Випробування загальних конструктивних елементів HCSW і ARRW (а саме — ракети AGM-183A), що відбулися в червні 2019 року у складі B-52 Stratofortress, не супроводжувалися безпосереднім запуском ракети. Льотні випробування ARRW, оснащеної бойовою частиною, намічені на 2023 рік.Експериментально

Варто зазначити, що бойові оснащення ракет HCSW і ARRW розрізняються. Зокрема, остання, ймовірно, являє собою TBG, оснащений гиперзвуковым прямоточним повітряно-реактивним двигуном (ГППРД), здатним досягати швидкості 20 чисел Маха на дальності приблизно 1 000 кілометрів. Льотні випробування TBG — можливо, вже в рамках програми OpFires — повинні відбутися в 2020 році. В якості альтернативи TBG називається HAWC, над яким працюють американські компанії Lockheed Martin і Raytheon.

У ВПС вважають, що розробка TBG, порівняно з HAWC, знаходиться на більш високій стадії готовності, однак перша програма розглядається по відношенню до другої як перестрахувальної. Тут варто зауважити, що, крім HAWC, в Raytheon працюють і над TBG, яка потенційно може стати бойовим оснащенням для ракет ARRW другого покоління.Таємно

Крім офіційно розкритих Пентагоном програм, існують щонайменше два закритих проекту, про яких широкої громадськості відомі лише абревіатури. Мова йде про HACM, яка може розшифровуватися як Advanced Hypersonic (або Air-Breathing або Air-Launched) Conventional (або Capability або Concept) Missile, і HCCW, яку можна розуміти як Hypersonic Counter-Cruise Weapon. Ймовірно, саме цими закритими програмами пояснюється профіцит, що фігурує в бюджетному запиті військового відомства. У першому випадку мова може йти як про аэробаллистической ракеті, так і про ракету з повноцінним ГПВРД. Другий випадок, на перший погляд, набагато цікавіше, оскільки передбачає розробку засобів ПРО від гіперзвукових крилатих ракет.

Залишається відкритим питання про можливість ядерного оснащення гіперзвукових бойових блоків створюваного Вашингтоном зброї, а також вивчаються країною можливості в області перехоплення гіперзвукових ракет потенційних супротивників. Крім того, в перспективі, спостерігаючи за активізацією робіт в області гіперзвукових технологій у США на тлі заяв Росії про створення «не має аналогів» зброї, цілком можна очікувати розбіжності слова з ділом. Питання — у кого? Явно не у Китаю.

Андрій Борисов



Категория: Разное