Пояснена несподівана користь падіння астероїдів на Землю


Опубликованно 17.03.2019 10:21

Пояснена несподівана користь падіння астероїдів на Землю

Падіння на Землю астероїдів під час формування планети стало причиною нинішнього вигляду планети, земної кори і континентів. До такого висновку прийшла міжнародна група вчених з ПАР, Канади та Фінляндії. Стаття вчених опублікована в журналі Nature Communications.

Декілька мільярдів років тому, в катархей, Земля піддавалася інтенсивному бомбардуванню кометами та астероїдами, що викликало появу великих областей розплавлених базальтових порід. Товщина таких розплавів могла досягати десятків кілометрів, а діаметр — тисячі кілометрів. Одним з таких ділянок є магматичний комплекс Садбері в Канаді, який утворився приблизно 1,85 мільярда років тому. При ударі астероїда виник шар розплаву товщиною п'ять кілометрів, нагріте до 1,7-2 тисяч градусів Цельсія. В даний час комплекс складається з таких шарів вивержених порід, як габро, нориты, діорити і гранофиры. Вважається, що шари виникли в результаті магматичної диференціації, при якій з магми утворюються породи різного хімічного складу. Однак досі ця гіпотеза не була підтверджена.

Згідно альтернативних гіпотез, магматична диференціація розплаву в Садбері неможлива. Удар астероїда в цьому випадку не сприяє хорошому змішування (гомогенізації) розплавлених порід, а диференціація відбувається ще до початку кристалізації подібно до того, як розділяються незмішувані рідини. За словами вчених, якщо це вірно, то доведеться визнати, що освіта кратерів на скелястих планетах, у тому числі Землі, не вносить ніякого вкладу в еволюцію кори.

У новій роботі вчені повідомили про виявлення в комплексі Садбері великих включень меланоритов діаметром від десяти до ста метрів. Результати досліджень показали, що вони походять з породи, яка спочатку формувалася в розплаві в напрямку зверху вниз, але потім зруйнувалася через тектонічних процесів. Крім того, меланориты одночасно зростали в напрямку вгору з підстави комплексу, що вказує на те, що розплав все ж був спочатку однорідним, а значить, в ньому відбувалася магматична диференціація. Подібні процеси мали місце в більш древніх розплавах на Землі, Місяці та інших планетах.

За словами вчених, результати дослідження показують, що удари астероїдів робили земну кору багатою кремнеземом. Це дозволяє переглянути традиційні наукові уявлення, згідно з яким породи з діоксидом кремнію, з яких зараз перебувають континенти, могли утворюватися тільки в надрах Землі.window._settings.components.eagleplayer = window._settings.components.eagleplayer || {}; window._settings.components.eagleplayer.enabled = true; window._settings.components.eagleplayer.templates = {"multiplayer":["9116","10737","10738","10739","10740"],"scroll":["10409","10410","10737","10738","10814"]}; window._settings.components.eagleplayer.relatedVideosHeight = 185;



Категория: Разное