Глобальне потепління пояснили природним циклом
Опубликованно 06.11.2018 01:57
Міжнародна група вчених з Прінстонського університету (США) та Інституту хімії імені Макса Планка (Німеччина) прийшла до висновку, що глобальне потепління за останні 11 тисяч років пов'язано з вивільненням вуглекислого газу з вод Південного океану. Разом з тим, цей процес не пов'язаний з кліматичними змінами, спровокованими людською діяльністю в останні десятиліття, і пояснює лише стабілізацію щодо високої температури кілька тисяч років тому. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.
Остання льодовикова епоха закінчилася приблизно в 9700-9600 роках до нашої ери, після чого почалося інтергляціалі, зване голоценом. Вважається, що кліматичний оптимум, коли середня температура досягала найвищих значень (на 1-3 градуси Цельсія тепліше, ніж зараз), тривав у період з 9 до 5 тисяч років тому. Цей цикл, крім інших факторів, обумовлений вмістом вуглекислого газу в атмосфері, який, у свою чергу, залежить від взаємодії Світового океану і повітряної оболонки Землі.
Вчені пов'язують перехід від льодовикової епохи до межледниковью із збільшенням рівня парникових газів, проте точна причина цього явища залишалася невідомою.
Дослідники проаналізували слідові кількості молекул азоту в скам'янілостях голоцену, що залишилися від діатомових водоростей та форамініфер, щоб визначити, які процеси відбувалися в Південному океані, і змоделювати їх. Відомо, що Південний океан, що оточує Антарктиду, є регіоном, де спостерігається великомасштабний апвеллинг — підйом глибинних вод до поверхні. Тут вуглекислий газ, розчинений у морській воді, вивільняється в атмосферу.
Вчені з'ясували, що 11 тисяч років тому відбулося посилення апвелінгу, яке призвело до стабілізації теплого клімату. Це супроводжувалося підвищенням концентрації вуглекислого газу в атмосфері з 260 до 280 частин на мільйон. Цей невеликий приріст зіграв ключову роль у підтриманні відносно високою середньої температури, що запобігло її поступове зниження як в інші міжльодовиков'я.
Відомо, що діяльність людини, що виражається в спалюванні викопного палива, сприяла збільшенню концентрації діоксиду вуглецю з 280 до 400 частин на мільйон.Більше важливих новин в Telegram-каналі «Стрічка дня». Підписуйся!
Категория: Разное