Миттєву смерть клітини записали на відео
Опубликованно 04.09.2018 03:51
Вчені Стенфордського університету вперше спостерігали апоптоз — програмовану клітинну смерть. Дослідникам вдалося зафіксувати цей процес за допомогою флуоресцентної мікроскопії. Про це повідомляє видання Science Alert.
При апоптозі всередині клітини протікають біохімічні каскади, утворені ланцюжками взаємодіючих між собою ферментів — каспаз. Ці білки руйнують клітинне ядро, цитоплазму і інші компоненти. У результаті клітина розпадається на окремі тільця, які поглинаються макрофагами або клітинами по-сусідству. Програмована клітинна загибель запускається різними сигнальними шляхами, і це дозволяє організму позбавитися від пошкоджених або непотрібних клітин.
Для вивчення механізмів апоптозу вчені використовували яйцеклітину гладкою шпорцевой жаби (Xenopus laevis). Діаметр яйцеклітини становить 1,2 міліметра, і дослідників цікавило, яким чином всередині неї здійснюється передача сигналів, що призводять до програмованої клітинної смерті. Згідно з однією з гіпотез, апоптоз поширюється на всю клітку випадковим чином. Однак деякі фахівці припускали, що головну роль грають каскади.
В ході експерименту вчені спостерігали поширення апоптозу в цитоплазмі, яка була виділена з яйцеклітини і поміщена в трубку разом з сумішшю реактивів, включаючи зелені флуоресцентні білки, для візуалізації процесу. Була показана зв'язок каспазных каскадів з хвилею апоптозу, яка охоплювала всю клітку з постійною швидкістю, рівної близько 30 мікрометрів в хвилину. Аналогічна картина спостерігалася і у інтактних (непошкоджених) клітинах.Більше важливих новин в Telegram-каналі «Стрічка дня». Підписуйся!
Категория: Разное