Вчені МДУ розібралися в лікарської стійкості грибів


Опубликованно 08.08.2018 03:54

Вчені МДУ розібралися в лікарської стійкості грибів

Біологи МДУ вивчили механізми, з допомогою яких патогенні гриби набувають стійкості до лікарських препаратів. Дослідження показало, що стійкість дріжджів до антимикотикам влаштована складніше, ніж вважалося раніше. Робота проходила в рамках напряму «Мікроорганізми і гриби» проекту «Ноїв ковчег», її результати опубліковані в журналі Scientific Reports. Прес-реліз є в розпорядженні «».

Вчені використовували модифіковані пекарські дріжджі, у яких до захисних білків — АВС-переносників — були приєднані світяться фрагменти зеленого флуоресцентного білка. Дослідники «сховали» токсичні з'єднання в мітохондріях, проте захист клітини активувалася навіть у цьому випадку. Білки-переносники, які знаходяться в мембрані клітини гриба, викидали потенційно небезпечні речовини з цитоплазми.

У 2016 році дослідницька група МДУ описала спосіб придушення множинної лікарської стійкості у грибів з допомогою відносно нешкідливих речовин, званих алкіл-родаминами. Ці сполуки, що відносяться до ліпофільним катіонів, легко проникають через клітинні мембрани, а також світяться при опроміненні і тому часто використовуються в дослідженнях як флуоресцентні барвники. Вчені показали, що ABC-переносники починали відкачувати барвники, а не антимиотики. Самі алкіл-родамины, покинувши клітку, тут же повертаються до неї, в результаті чого захисні білки не могли впоратися з протигрибковим препаратом.

В той же час клітина запускала компенсаторний відповідь — розпочала виробляти більше ABC-переносників. Вчені припускали, що ліпофільні катіони не викличуть компенсаторного відповіді, оскільки ті накопичуються в мітохондріях, а в цитоплазмі не буде значної концентрації цих речовин. Вважалося, що при цьому сверхактивации АВС-переносників не відбудеться.

Дослідники додали до культури пекарських дріжджів ліпофільний катіон додецилтрифенилфосфоний (С12ТРР). Однак клітина все ж запускала компенсаторний відповідь, накопичуючи велику кількість АВС-переносників. Однак поки невідомий точний механізм, який дозволяє клітині виявляти антімікотікі в мітохондріях.Більше важливих новин в Telegram-каналі «Стрічка дня». Підписуйся!



Категория: Разное