Гіпотеза Дарвіна виявилася неспроможною
Опубликованно 23.04.2018 08:00
Вчені Колорадського університету в Боулдері показали, що екологічна гіпотеза Дарвіна, яка полягає в тому, що поширення видів різною мірою залежить від факторів навколишнього середовища та впливу інших організмів, не враховує раннє невідомий екологічний механізм. Виявилося, що при стресових умовах організми починають в меншій мірі відчувати на собі наслідки конкуренції з іншими видами. Про це повідомляється в прес-релізі на сайті Phys.org.
На думку Дарвіна, при несприятливих умовах навколишнього середовища — в пустелях, зонах вічної мерзлоти і солончаках — провідну роль в обмеженні зростання і розмноження рослин і тварин відіграють температура та інші кліматичні фактори. Однак, коли ці фактори близькі до свого оптимуму, на перший план виступають взаємовідносини між самими організмами. Дарвін вважав, що, в разі рослин це відбувається через збільшення різноманітності видів і щільності їх зростання.
Дослідники вивчили динаміку популяції гибискусов Hibiscus meyeri на трьох польових ділянках, розташованих у центральній Кенії (Африка), з різною вологістю протягом чотирьох років. У відповідності з передбаченнями Дарвіна, запилення комахами, поїдання травоїдними і конкуренція з іншими травами і чагарниками зіграли важливу роль у визначенні меж ареалу гибискуса на вологих ділянках. Проте на сухих територіях ті ж самі фактори меншою мірою впливали на поширення рослини.
За словами вчених, щільність виростання рослин та різноманіття видів просто-напросто не важливі для поширення гібіскуса, зростаючого при несприятливих кліматичних умовах. Ці фактори можуть залишатися на одному і тому ж рівні на різних ділянках, але низька вологість виступає на перший план, обмежуючи зростання, виживання і розмноження.
В сучасній теорії еволюції, що враховує дані генетики і ембріології, ідеї Дарвіна про провідну роль боротьби за існування і природний відбір були переосмислені, хоча і залишаються в її основі. Так, у 1960 році була розроблена нейтральна теорія еволюції, згідно з якою у малих популяціях природний відбір практично не відбувається, а нові ознаки виникають у результаті випадкових, не мають користі мутацій.Більше важливих новин в Telegram-каналі «Стрічка дня». Підписуйся!
Категория: Разное