Невдалий пуск з Східного списали на нестиковку 20-річної давності
Опубликованно 03.04.2018 10:21
Перший заступник голови «Роскосмосу» Олександр Іванов назвав причину невдалого запуску з космодрому Східний ракети «Союз-2.1 б» з розгінним блоком «Фрегат» і 19 супутниками, повідомляє РИА Новости.
«НВО Автоматики виробляє систему управління ракети-носія, і школа НПЦАП — системи управління розгінними блоками. У них різні речі, ця нестиковка закладена ще 20 років тому», — сказав Іванов і зауважив, що в даному випадку фахівці «напоролися на різницю двох шкіл».
Чиновник вказав на недосконалість алгоритмів програмного забезпечення системи управління розгінного блоку». «Алгоритм роботи системи управління привів до некоректного визначення орієнтації блоку після відділення від ракети-носія при невірно виставлених початкових азимутах ракети-носія і розгінного блоку на стартовому комплексі. При цьому існуючі методи математичного моделювання не могли виявити подібної помилки», — сказав Іванов.
У момент відділення розгінного блоку від носія помилка по обертанню становила 363 градуси, зазначив представник Роскосмосу. «Фрегат» почав розворот, але не встиг його відпрацювати, так як, згідно з циклограмою польоту, включився маршовий двигун, який надав імпульс при невірно орієнтованому блоці. Після цього почалося падіння головної частини ракети в океан.
За його словами, у «Роскосмосу» немає жодних зауважень до роботи космодрому Східний, ракети-носія «Союз» і розгінного блоку «Фрегат».
Третій пуск з космодрому, раніше запланований на 22 грудня 2017 року, перенесений на кінець січня 2018 року. До цього часу планується усунути програмні помилки, пов'язані зі стартами на Східному. Комісію по виявленню винних в аварії очолить глава «Роскосмосу» Ігор Комаров. Оголошення результатів її роботи має відбутися до кінця місяця.
Проблеми не вплинуть на пуск ракети «Зеніт» з Байконура, запланований на 26 грудня 2017 року, підкреслили в Роскосмосі.
Ракета «Союз-2.1 б» з розгінним блоком «Фрегат» і корисним навантаженням (19 супутників, у тому числі 17 іноземних) стартувала 28 листопада з Східного в 08:41 за київським часом. Незабаром після старту ракети Рогозін привітав співробітників космодрому з успішних пуском. Однак пізніше з-за неполадок з розгінним блоком головна частина носія була загублена.
Головне навантаження — тритонний супутник «Метеор-М» був застрахований на загальну суму 2,6 мільярда рублів. Передбачається, що він згорів у атмосфері, а його уламки потонули в Атлантичному океані. Вартість пуску «Союз-2.1 б» з Східного оцінюється в три мільярди рублів. Після аварії «Роскосмос» скоротив кількість запланованих стартів з нового космодрому в найближчі кілька років.
Категория: Разное