В МДУ погнули голки
Опубликованно 14.03.2018 11:56
Фізики МДУ з'ясували, що голчасті алмазні кристаліти здатні деформуватися під дією електричного поля. Цей ефект, при якому змінюється забарвлення мінералу, може бути використаний для створення датчиків електричного поля та інших квантово-оптичних пристроїв. Про це повідомляється в прес-релізі, що надійшов у редакцію «».
Алмазні микроиголки отримують у складі плівок, що утворюються в ході хімічного газофазного осадження з суміші метану і водню. Зайвий матеріал потім видаляється при нагріванні до певної температури. У кристалітів виникають центри забарвлення — структурні дефекти, що впливають на поглинання світла і люмінесценцію.
В ході дослідження алмазні голки кріпили до електрода, розташованого в камері з вакуумом. До електрода прикладався висока напруга, що викликало електричну поляризацію кристаліта. Як наслідок, виникала механічна сила, що розтягує кристал і деформуюча його структуру.
«При цьому деформується і структура окремих центрів забарвлення, — пояснили автори дослідження. — А разом зі структурою змінюються їх квантово-оптичні характеристики».
Вчені опромінювали зразки лазерами і реєстрували їх люмінесценцію — світіння, що відбувається після поглинання речовиною енергії збудження. Виявилося, що залежно від сили розтягування лінії люмінесценції змінюють свою форму і енергію. Детектори, принцип дії яких грунтується на цьому ефекті, можуть використовуватися для вимірювання полів, що генеруються біологічними молекулами (ДНК, РНК).
Категория: Разное