Доведено спонтанне виникнення життя


Опубликованно 04.03.2018 02:00

Доведено спонтанне виникнення життя

Хіміки з Науково-дослідницького інституту Скріппса в США знайшли просту молекулу, активність якої в первинному бульйоні призвела до спонтанного появи життя на Землі. Стаття дослідників опублікована в журналі Nature Chemistry, витягу з неї наводяться в прес-релізі на сайті Phys.org.

Згідно з висновками вчених, головною умовою виникнення перших живих клітин був процес фосфорилювання. При ньому відбувається включення залишку ортофосфорної кислоти в різні невеликі органічні молекули, внаслідок чого змінюються хімічні властивості останніх. Так, нуклеозиди перетворюються в нуклеотиди, з яких складається ДНК і РНК. Фосфорильовані амінокислоти об'єднуються в пептиди — короткі білкові ланцюжки.

В живих організмах фосфорилювання забезпечується ферментами киназами, однак це складні білкові молекули, чия поява також було б неможливим без існування первинного переносника ортофосфорного залишку. Дослідники вважають, що простим фосфорилирующим агентом є диамидофосфат (ДАФ). Він здатний модифікувати всі чотири нуклеозиду РНК в присутності води і при широкому діапазоні температур.

Показано, що при додаванні простого органічної речовини імідазолу, який, імовірно, був присутній в первинному бульйоні, активність диамидофосфата призводила до появи коротких РНК-подібних ланцюгів з фосфорильованих нуклеозидів. Крім того, ДАФ та імідазол сприяли виникненню фосфолипидных крапель, які, як вважається, були попередниками клітинних мембран.

Термін «первинний бульйон» ввів радянський біолог Олександр Опарін. Згідно його теорії, він виник в дрібних водоймах Землі чотири мільярди років тому, ще до появи атмосфери, в результаті поступової хімічної еволюції молекул під впливом електричних розрядів, високої температури і космічного випромінювання. Первинний бульйон складався із з'єднань, що містять вуглець, — амінокислот, поліпептидів, азотистих підстав, нуклеотидів.



Категория: Разное