Знайдена загадкова зірка-«зомбі»
Опубликованно 14.11.2017 01:52
Міжнародна група астрономів під керівництвом Айэйра Аркави (Iair Arcavi) з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі виявила зірку-«зомбі» — нетипову наднову iPTF14hls. Цей об'єкт пережив катастрофічний вибух, який повинен був його знищити, і залишався яскравим протягом декількох десятиліть. Про це повідомляє видання Live Science.
Наднова iPTF14hls була вперше зареєстрована в 2014 році співробітниками Паломарській обсерваторії в Сан-Дієго. Вона була віднесена до типу II-P, тобто була масивною зіркою, яка закінчила своє існування вибухом з виділенням величезної кількості світлової енергії. Такі наднові згасають протягом декількох місяців. Однак у 2015 році дослідники помітили, що об'єкт став яскравішим. Через 100 днів спостережень зірка виглядала так, немов вона вибухнула лише місяць тому. Через два роки наднова все ще була досить яскравою.
За словами дослідників, ще одна дивина полягає в тому, що iPTF14hls розташовується на місці наднової, помічену в 1954 році, — в маленькій галактиці неправильної форми, віддаленої від Землі на 500 мільйонів світлових років. Ймовірність того, що iPTF14hls і наднова 1954 року — два різних об'єкта, дорівнює лише 1-5 відсотків.
Вчені вважають, що поведінка зірки може бути пояснено поєднанням двох космічних явищ. По-перше, iPTF14hls, ймовірно, є пульсуючим парно-нестабільною наднової. У надмасивних зірок-гипергигантах сила тяжкості, стискаючий матерію, врівноважується внутрішнім тиском гамма-променів. При розігріванні об'єкта гамма-промені, стикаючись з атомами, перетворюються в електрон-позитронні пари, і тиск падає. У результаті зірка починає стискатися, що ще більше раскаляет ядро. При трьох мільярдів градусів за Цельсієм в надрах гипергиганта починаються реакції термоядерного синтезу з залученням важких елементів і виділенням великої кількості енергії. Зірка переживає цикл вибухів, після чого стискається в чорну діру.
Однак модель пульсуючої наднової не може повністю пояснити поведінку iPTF14hls. Астрономи вважають, що також був задіяний механізм, характерний для утворення особливого типу нейтронних зірок — магнетаров. Після спалаху наднової гипергигант перетворився в швидко обертається надкомпактний об'єкт, що володіє магнітним полем, яке в трильйони разів сильніша магнітного поля Землі. У таких екстремальних умовах енергія обертання протягом декількох місяців переходила в енергію світла, що підтримувало світність iPTF14hls.
Категория: Разное