Спільна справа
Опубликованно 02.11.2017 00:08
Вранці 25 жовтня на першому поверсі Технопарку «Сколково» було велелюдно: у цей день проходило урочисте відкриття унікальної для Росії лабораторії SK BioLab, в якій представники стартапів зможуть проводити біологічні дослідження. Просторі приміщення та сучасне обладнання — всім цим дослідники зможуть користуватися за невелику плату.
Після того, як голова правління Фонду «Сколково» Ігор Дроздов перерізав стрічку на дверях лабораторії, гостям, серед яких були студенти, представники невеликих молодих компаній та інвестори, розповіли про пристрої SK BioLab.
Її приміщення ділиться на дві зони, одна з яких призначена для роботи з прокариотами, а інша — з эукариотами. Екскурсія почалася з так званої «кухні», в якій орендарі зможуть стерильно готувати розчини, проводити первинний аналіз бактеріальної культури, мікроскопію і спектрофотометрию. В аналітичній частині лабораторії представлена добре обладнана кімната з рефрижирируемыми центрифугами і ультрацентрифуга для підготовки зразків. Також там можна проводити аналіз в формацте ПЛР — класичний градієнтний і в реальному часі. Є й обладнання для електрофорезу.
Окрема кімната призначена для роботи з эукариотическими культурами. Там розташовані CO2-інкубатори, ламінарні системи і область для комфортної роботи резидентів SK BioLab. Для підготовки розчинів з эукариотическими культурами призначено окремий простір з робочими столами, виділене в цьому блоці.Проблеми і рішення
Директор біомедичного кластера Фонду «Сколково» Ельміра Сафарова розповіла про те, чому цей проект дійсно необхідний і затребуваний. «Я як ніхто інший знаю, як це складно — починати все з нуля. Коли немає можливості орендувати щось, крім офісу, коли інвестор косо дивиться на твій бюджет, що виходить за його рамки і очікування, так як обладнання коштує дуже дорого. Коли його везуть три місяці, воно приходить, а сервісний інженер в Німеччині, і приїжджає ще через три місяці», — сказала вона.
Сафарова розповіла, як складно буває співробітникам якогось НДІ стати стартаперами, незважаючи на те, що 80 відсотків стартапів «Сколково» саме звідти. Науково-дослідні інститути пред'являють цілком справедливі претензії на робочий час співробітника і інтелектуальну власність, розроблену ним.
В SK BioLab не доведеться витрачати гроші на покупку власного обладнання, а Центр інтелектуальної власності «Сколково» допоможе правильно оформити всі документи і сформулювати стратегію, що дозволяє виключити додаткові витрати — адже за це теж треба платити. Інвестори, у свою чергу, уникають додаткових ризиків і втрати часу. В кінцевому підсумку лабораторія допоможе і самому «Сколково» втягувати в свою орбіту нові стартапи, оскільки працювати в ній зможуть всі бажаючі, а не тільки резиденти іннограда.
Крім того, Сафарова зазначила, що «Сколково» покладає великі надії на колаборацію з великими фармацевтичними компаніями. «Ми вже ведемо з кількома з них переговори, тому що вважаємо, що не можна кидати стартапи на ранній стадії», — зазначила вона.
Але якщо говорити про лабораторії з загальним робочим простором, то виникає резонне запитання, чи не буде така обстановка сприяти крадіжці чужих ідей одним орендарем у іншого? «Ми будемо спочатку брати заявки тільки від тих проектів, які претендують на розміщення в лабораторії протягом більше трьох місяців, і вони повинні бути резидентами "Сколково" — щоб у нас всередині довгий час не було двох компетиторов», — розповіла Сафарова.
Більш того, в «Сколково» постараються зробити так, щоб у лабораторії одномоментно знаходилися ті стартапи, які можуть доповнювати технології один одного. «Хороший приклад: у нас в кластері є два види робіт —класична фармацевтика і сільське господарство. Ми спостерігаємо цікаву річ: коли ми з'єднуємо разом ці два напрямки та медики починають працювати над вирішенням начебто сільськогосподарських проблем, стартапи вистрілюють дуже швидко», — сказала Сафарова.Першопрохідці
Першими резидентами лабораторії стали два резидента «Сколково»: компанії «Кномикс» і DRD. Перша займається дослідженням складних мікробних спільнот, а друга — розробити експрес-тестів для визначення пошкоджень головного мозку, зокрема, при інсульті або черепно-мозковій травмі.
В рамках гранта «Сколково» в «Кномикс» розробили прототип системи для аналізу великих даних в області мікробіоти людини — це загальнодоступний онлайн-ресурс «Кномикс біота», призначений для дослідників з харчової індустрії, з фармпромисловості. Вони можуть помістити туди свої експериментальні дані, отримані при дослідженні мікробних співтовариств, після чого відбудеться повний цикл їх обробки. Фахівці побачать інтерактивні звіти щодо їх аналізу, що дозволить зробити більш повні висновки з отриманої інформації.
Другий напрямок «Кномикс» — дослідження впливу прийому певних харчових продуктів та фармпрепаратів на мікробіоту кишечнику людини. Тут компетенція компанії не обмежується одним лише аналізом великих даних, вона вибудовує повну ланцюжок дослідження, зразків мікробіоти до проведення всіх експериментальних етапів. «SK Biolab для нас дуже важлива, так як тепер ми можемо робити аналізи в безпосередній близькості до нашого інформаційного департаменту і розвивати нашу експертизу в різних напрямках», — зазначив технічний директор «Кномикс» Олександр Тяфт.
Генеральний директор DRD Анжей Жимбиев розповів, що у його компанії власна лабораторія в «Сколково», проте в ній є далеко не все необхідне обладнання. «Періодично у нас виникає потреба у спеціалізованих пристроях, які купувати в свою лабораторію дуже дорого і недоцільно, оскільки вони будуть використовуватися лише зрідка, — розповів він. — Тому можливість, надана в SK Biolab, нам дуже подобається, це чудова ініціатива, ми можемо все це використовувати щодня, не витрачаючи великі кошти».
Ельміра Сафарова впевнена в тому, що SK BioLab виявиться успішною, а успіх вона пропонує вимірювати кількістю стартапів, які вижили протягом першого року існування. «Я свято вірю в те, що це можливо, з однієї простої причини: ми не винаходимо велосипед. Такі "велосипеди" стоять Бостоні, Сан-Дієго, по всьому світу. Це те, що у всьому світі давно й успішно працює, але, на жаль, такого проекту досі не було у нас в Росії», — резюмувала вона.
Категория: Разное