«Японський Перельман» помилився


Опубликованно 09.01.2019 11:30

«Японський Перельман» помилився

Німецькі математики Петер Шольце (Боннський університет) і Якоб Стікс (Франкфуртський університет імені Йоганна Вольфганга Гете) заявили про наявність «невиправного прогалини» в доказі abc-гіпотези (гіпотез Эстерле — Массера), представленому японським ученим Синъити Мотідзукі (Кіотський університет). Подробиці повідомляє Quanta Magazine.

Згідно з німецьким математикам, логічна помилка в роботі японського вченого міститься в обґрунтуванні слідства 3.12 в третій з чотирьох публікацій циклу, присвяченого доказу abc-гіпотези. «Я думаю, що abc-гіпотеза залишається недоведеною, — сказав Шольце. — У кого-то є шанс довести її».

До такого висновку німецькі вчені прийшли після відвідування Кіотського університету та зустрічі з японським ученим, а також передує цьому розбору відповідного 500-сторінкової праці японського математика.

У свою чергу, японський математик не згоден з висновками німецьких колег, які, за його словами, обумовлені деяким фундаментальним непорозумінням» і поспішної перевіркою докази. На думку Мотідзукі, Шольце і Стікс зіставляли математичні об'єкти, які слід розглядати як різні.

Quanta Magazine зазначає, що аналіз представленого обґрунтування abc-гіпотези ускладнює специфічний математичний апарат, використовуваний Мотідзукі, що призвів, за словами Шольце, до «занадто соціологічної» дискусії про роботу японського вченого замість реального розуміння докази.

«Я думаю, це [500-сторінкову працю японського математика] не можна вважати доказом, поки Мотідзукі не внесе істотних змін і не прояснить пояснення цього [слідства 3.12] ключового кроку», — уклав Шольце.

Quanta Magazine зазначає, що слідство 3.12 — єдине з тверджень, що містяться у другій і третій публікаціях циклу, займає цілих дев'ять сторінок, тоді як на обгрунтування останніх положень йшло всього кілька рядків. Журнал пише, що обґрунтування слідства 3.12 викликало питання не тільки у Шольце, але і інших математиків.

Згідно американському виданню, проти роботи японського вченого його німецький колега публічно виступив після того, коли дізнався про підготовку публікації передбачуваного докази abc-гіпотези в Publications of the Research Institute for Mathematical Sciences. Головним редактором цього журналу, видаваного Кіотським університетом, є Мотідзукі.

Мотідзукі народився у Токіо в 1969 році. Дитинство провів у США, де закінчив середню школу в Нью-Гемпширі. У 16 років вступив на математичний факультет Прінстонського університету. У 1994 році повернувся В Японію. Колеги вченого відзначають високу концентрацію Мотідзукі при вирішенні математичних завдань, а також його неприйняття американської культури. Іноді Мотідзукі порівнюють з Григорієм Перельманом, однак, за словами колег, у повсякденному житті японський учений набагато більш привітний і дружелюбний, ніж російський, а його кабінет відрізняють чистота і порядок. Доказ abc-гіпотези вчений представив у 2012 році.

Шольце і Стікс є фахівцями в області алгебраїчної геометрії і теорії чисел. У 2018 році перший математик отримав Филдсовскую премію.Категория: Разное