Вперше встановлено джерело загадкових частинок-«привидів»


Опубликованно 18.07.2018 03:24

Вперше встановлено джерело загадкових частинок-«привидів»

Міжнародна команда вчених виявила джерело нейтрино високих енергій, який виявився блазаром — компактним квазаром TXS 0506+056. Цей об'єкт являє собою потужний змінний джерело гамма-випромінювання, пов'язаний з надмасивної чорною дірою. Результати дослідження були опубліковані в журналі Science.

Нейтрино являє собою фундаментальну частинку, яка надзвичайно слабо реагує з речовиною, за що її часто називають «часткою-привидом». Досі було відомо тільки про двох джерелах нейтрино — Сонце і наднової 1987A. При цьому вчені реєстрували нейтрино, чия енергія була в мільйони разів вище, які приходили з глибин космосу, однак їх походження залишалося невідомим. Дослідники припускали, що вони можуть утворюватися в околицях «космічних прискорювачів» — яскравих астрофізичних об'єктів начебто активних галактичних ядер, які також є джерелами космічних променів. Останні взаємодіють з навколишнім газовим середовищем або фотонами і виробляють високоенергетичні нейтрино.

22 вересня 2017 року оптичні детектори нейтринної обсерваторії IceCube, розташованої на антарктичній станції Амундсен-Скотт, зафіксували зіткнення нейтрино з енергією 290 тераелектронвольт з атомним ядром водного льоду поблизу оптичних детекторів. Автоматична система розіслала повідомлення про подію вченим по всьому світу.

Астрофізики з'ясували, що джерелом нейтрино високих енергій був блазар TXS 0506+056, віддалений від Землі на чотири мільярди світлових років. До такого висновку вони дійшли на основі даних, отриманих двома гамма-обсерваторії — Fermi Gamma-ray Space Telescope і комплексом наземних телескопів MAGIC. Інструменти зафіксували спалах високоенергетичних гамма-променів, яка сталася в блазаре, яка за часом і напрямком збігається з реєстрацією нейтрино IceCube.

IceCube являє собою найбільшу за обсягом вмістом нейтринної обсерваторії в світі. Вона складається з більш ніж п'яти тисяч оптичних детекторів (фотоумножителей), які по 60 штук встановлені в окремих свердловинах, глибина яких сягає 2,5 кілометра. Фотоумножители реєструють мюоны, породжувані мюонными нейтрино, що приходять з північного боку Землі.Більше важливих новин в Telegram-каналі «Стрічка дня». Підписуйся!



Категория: Разное