Знайдений незвичайний спосіб боротьби із шизофренією


Опубликованно 18.03.2018 01:07

Знайдений незвичайний спосіб боротьби із шизофренією

Група психіатрів під керівництвом професора Тома Крейга (Tom Craig) з Королівського коледжу Лондона розробила нову терапію лікування хворих шизофренією, яка дозволяє позбавитися від нав'язливих слухових галюцинацій. Метод заснований на діалозі з «аватаром» — комп'ютерною візуалізацією голосу, «що живе» в голові пацієнта. Стаття вчених опублікована в журналі The Lancet Psychiatry.

60-70 відсотків страждають шизофренією повідомляють, що вони чують «голоси» усередині голови. Зазвичай препарати дозволяють зменшити тяжкість симптомів, проте кожного четвертого пацієнта галюцинації продовжують переслідувати. Як правило, людині з шизофренією здається, що переслідує його «голос» належить сутності, яка має особистістю, переслідує якісь цілі і має владу над хворим. Проте лікарі навчилися допомагати «слухача» налагоджувати діалог з «голосами» і встановлювати контроль над галюцинацією.

Терапія, звана AVATAR, заснована на симуляції «голоси» і розмові людини з ним. Попередні дослідження, проведені за участю 26 пацієнтів, показали, що новий підхід дозволяє зменшити частоту галюцинацій і їх владу над хворими. У новій роботі терапія випробовувалася на 150 добровольцях з розладами шизофренічного спектру (зокрема, з параноїдальною шизофренією). Всі учасники приймали препарати, однак лише половині з них призначили AVATAR-терапію. Інші пацієнти, розподілені в контрольну групу випадковим чином, були спрямовані на підтримуюче консультування у психіатра.

В ході AVATAR-терапії учасники створили цифрове зображення обличчя, якому, на їх думку, належав «голос». Під час щоденних сеансів лікування, які тривали по 50 хвилин, пацієнти знаходилися в окремій кімнаті перед монітором комп'ютера. В іншому приміщенні був терапевт, який міг розмовляти з хворими або своїм голосом, або через «аватар». На перших сесіях лікар говорив в точності те ж саме, що учасники чули під час галюцинацій, однак при цьому він заохочував відповідну реакцію пацієнтів. Надалі «аватар» визнавав наявність сильних сторін у людини. Всього терапія тривала півтора місяця.

Показано, що AVATAR-терапія привела до значно більшого зменшення числа слухових галюцинацій, ніж підтримуюче консультування. При цьому дев'ять учасників повідомили про зникнення галюцинацій на 12-му тижні лікування (сім в групі AVATAR-терапії і двоє — при підтримуючому консультуванні). На 24-му тижні таких пацієнтів стало 14 (вісім у дослідній групі і шість — в контрольній).Категория: Разное