Розсекречений звіт про радянської місії на Місяць


Опубликованно 13.03.2018 01:49

Розсекречений звіт про радянської місії на Місяць

Холдинг «Російські космічні системи» до 45-річному ювілею місії «Луноход-2» виклав у відкритий доступ раніше доступний тільки фахівцям звіт про роботу систем зв'язку міжпланетної станції «Луна-21» і ровера «Луноход-2».

Документ складається з двох частин. У першій описується робота комплексу бортової апаратури РК-Е8 з системою малокадрового телебачення, у другій — наземного комплексу зв'язку «Сатурн-МС». Ці системи забезпечували управління «Місяцеходом-2», дозволяли отримувати зображення з поверхні супутника Землі, телеметричну інформацію та визначати координати ровера.

Перше серйозне зауваження до роботи апаратури дистанційного управління з'явилося на 250-му сеансі зв'язку, коли потрібна була триразова передача команди «стоп» для зупинки «Місяцехода-2».

На 306-му сеансі зв'язку вперше в історії здійснили передачу інформації по оптиколазерному каналу в бік Місяця і зворотну передачу по радіоканалу на відстані понад 380 тисяч кілометрів. Система «Сейм», що складалася з бортового фотоприймача ФА010 і оснащених лазером наземних телескопів, дозволяла з високою точністю відстежувати координати «Місяцехода-2».

На 503-му сеансі було зафіксовано підвищення температури всередині апарату до 43-47 градусів Цельсія. Цей сеанс став останнім, більше на зв'язок «Луноход» не виходив.

«Ми повинні були не тільки отримати цінні наукові дані, але і показати всьому світу, що ми можемо зробити автоматичний апарат, який ефективно буде працювати на іншому космічному тілі. В рамках цієї задачі ми модернізували місяцеходи. Другий пройшов відстань набагато більше першого. Ми тоді дуже раділи цьому рекорду, але навіть і уявити собі не могли, що він протримається до початку XXI століття», — сказав «Стрічці.ру» керівник розробки телевізійних систем місяцеходів, співробітник «Російських космічних систем», професор Арнольд Селіванов.

Третій ровер, зазначив вчений, був повністю готовий до запуску і повинен був побити рекорд «Місяцехода-2», однак «необхідні ресурси вирішили використовувати для інших наукових космічних досліджень».

Міжпланетна станція «Луна-21» з ровером «Луноход-2», створена під керівництвом НВО імені Насіння Лавочкіна, стартувала 8 січня 1973 року з космодрому Байконур на ракеті-носії «Протон-К». Спусковий апарат місії здійснив м'яку посадку на поверхню супутника Землі через вісім діб. Місія перевищила запланований термін роботи, її визнали успішною.

На Місяці ровер пройшов 42 кілометри (рекорд побито в 2015 році американським Opportunity на Марсі), передав на Землю 86 панорам і близько 80 тисяч кадрів телезйомки.

Ровер припинив роботу 10 травня 1973 року із-за перегріву, викликаного попаданням грунту в апарат: планетохід потрапив всередину пухкого місячного кратера, але вибрався звідти. У 1970 році СРСР запустив «Місяцехід-1», який пропрацював 10 місяців і пройшов 10 кілометрів.Більше важливих новин в Telegram-каналі «Стрічка дня». Підписуйся!



Категория: Разное