В МДУ зацікавилися збудженням


Опубликованно 13.01.2018 01:42

В МДУ зацікавилися збудженням

Вчені МДУ спільно з міжнародною групою вчених розробили новий метод спектроскопії, який дозволяє вивчати швидкодіючі процеси, наприклад, перехід із збудженого стану речовини. Для цього вони застосовують заплутані фотони — частинки світла, квантові властивості яких залишаються пов'язаними навіть на дуже великій відстані. Про це повідомляється в прес-релізі, який є в розпорядженні «».

При дослідженні відбуваються в речовині процесів фахівці оцінюють час відгуку зразка на вплив зовнішніх електромагнітних полів. Оскільки відгук, як правило, настає через близько 10-15 секунд, вчені зазвичай застосовують фемтосекундные лазери, здатні генерувати надкороткі імпульси.

У цього методу є ряд недоліків. Лазери володіють високою потужністю, тому вони можуть пошкодити зразок. Крім того, вартість приладів досить висока. Тому дослідники розробили схему, що дозволяє досліджувати зразки поодинокими фотони, що випускаються звичайними лазерами.

Створена установка являє собою інтерферометр найпростішої схеми, що дозволяє вивчати інтерференцію світла. На шляху лазера розташований нелінійний кристал, в якому народжуються пари переплутаних фотонів, що розлітаються під певним кутом. На одному плечі інтерферометра встановлюється зразок, через який проходить переплутаний фотон, який зустрічається з другою часткою на оптичному дільнику. Після цього фотони потрапляють на один з двох детекторів.

Поки в установці немає зразка, пари заплутаних фотонів схожі один на одного, часто потрапляючи на обидва детектора одночасно. Проте присутність аналізованого речовини змінює статистику прийому фотонів на детекторах, в результаті поведінка пар частинок починає змінюватися. Щодо змін можна оцінити час переходу з порушеної в незбуджений стан.Категория: Разное