Названий головний чинник довголіття


Опубликованно 17.12.2017 01:26

Названий головний чинник довголіття

Міжнародна група генетиків з'ясувала, що тривалість життя людини великою мірою залежить від впливу навколишнього середовища, ніж від генів. До такого висновку вчені прийшли, визначивши, як з віком змінюється епігенетична регулювання геному близнюків. Препринт дослідження опублікований в репозиторії bioRxiv.

Метилювання ДНК є одним з факторів старіння людини. При ньому відбувається модифікація молекули ДНК без зміни нуклеотидної послідовності, що дозволяє віднести цей процес до епігенетичної регуляції. До цитозину в складі СpG-динуклеотида (цитозин-гуанін) приєднується метильная група (СН3), що може призводити до пригнічення функцій певних генів. Показано, що з віком картина метилування гена змінюється. Наприклад активуються гени, що сприяють нейродегенерации, і пригнічується та ДНК, що перешкоджає атеросклерозу.

Вважається, що картина метилювання залежить від спадкових факторів. Проте вчені провели тривале дослідження дозволило визначити, яка частка цього виду епігенетичної регуляції визначається навколишнім середовищем. Для цього вони скористалися близнецовым методом, який полягав у виявленні епігенетичних відмінностей між близнюками, що живуть в Швеції.

Середній вік учасників, чисельністю 385 осіб, склав 69 років. У добровольців протягом 20 років брали зразки крові, з яких виділялася ДНК. Генетичний матеріал аналізували, виявляючи метильовані СpG-динуклеотиды. Дослідники визначили 1316 сайтів метилювання, які пов'язані з віком, при цьому жоден з них не залежав від спадкових факторів. Навпаки, з плином часу картина метилування у близнюків-родичів ставала все більш різноманітною.

За словами вчених, результати дослідження вказують на те, старіння людини сильно залежить від стохастичних (випадкових) ефектів та факторів навколишнього середовища, а не генів. Таким чином, тривалість життя можна значно збільшити, вживаючи, наприклад, здорову їжу або займаючись фізичними вправами.



Категория: Разное