Знайдена найдавніша жертва цунамі


Опубликованно 30.10.2017 01:30

Знайдена найдавніша жертва цунамі

Фрагмент черепа, знайдений у міста Аитапе в Папуа — Новій Гвінеї, належав людині, який став жертвою гігантського цунамі шість тисяч років тому. До такого висновку прийшла міжнародна група дослідників під керівництвом Джеймса Гоффа (James Goff) з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії. Виявлені останки на сьогоднішній день є самим древнім свідченням загибелі людини від морського стихійного лиха. Стаття вчених опублікована в журналі PLOS ONE.

Череп знайдено в мангрових лісах австралійським геологом Підлогою Хоссфельдом (Paul Hossfeld) на відстані 12 кілометрів від лінії берега, на висоті приблизно 50 метрів вище рівня моря. Спочатку вважалося, що він належав людині, що жила в пізньому плейстоцені (200-10 тисяч років тому). Однак результати радіовуглецевого аналізу показали, що останки були не такими давніми — їх вік сягав лише кілька тисяч років.

Північне узбережжя Папуа — Нової Гвінеї неодноразово піддавалася ударам потужних цунамі, які виникають через відносно частих землетрусів. Причиною стало те, що острів розташований в геологічно активний районі на стику Австралійської і Тихоокеанської літосферних плит. Усього в декількох десятках кілометрів від берега знаходиться Ново-Гвінейський жолоб, утворений зоною субдукції — місцем, де одна плита занурюється під іншу. У 1998 році землетрус магнітудою 7,0 викликало хвилю з максимальною висотою 15 метрів. Вона пройшла вглиб острова на п'ять кілометрів, убивши більше двох тисяч чоловік.

Дослідники вивчили породи поблизу того місця, де був знайдений череп. Оцінювалися морфологія і хімічний склад відкладень, які могли бути сформовані стародавніми цунамі (палеоцунами) декілька тисяч років тому. Вчені також оцінили зміст решток діатомових водоростей. Результати аналізу показали подібність опадів, датованих тими ж роками, що і череп, з матеріалом, занесеним цунамі в 1998 році.

Згідно з висновками фахівців, череп належав людині, який став жертвою великого палеоцунами. Він міг потрапити під струмінь піску, уламки дерев і порід, в результаті чого його розірвало на частини, а фрагменти розкидало. Альтернативним поясненням може бути те, що заздалегідь розчленований труп був похований в іншому місці, після чого його могила була розмита, а частини тіла перенесені водою. Однак такий сценарій є менш імовірним, вважають вчені.



Категория: Разное