В МДУ вивчили збудження


Опубликованно 28.10.2017 00:24

В МДУ вивчили збудження

Хіміки Московського державного університету імені М. в. Ломоносова вивчили механізм світлового збудження зеленого флуоресцентного білка. Показано, що здатний випромінювати світло лише фрагмент молекули, тоді як інша частина лише підсилює властивості сполуки, дозволяючи йому випускати фотони при кімнатній температурі. Про це повідомляється в прес-релізі, що надійшов в «Стрічку.ру».

Флуоресцентні білки здатні світитися в стані збудження, яке досягається через поглинання світла певної довжини хвилі. Електромагнітне випромінювання поглинає хромофорная група. Вважалося, що за випущення фотонів відповідає інша частина білка. На користь цього припущення говорило те, що при порушенні структури молекули (денатурації) хромофорів втрачає свої властивості.

Вчені з МДУ створили теоретичну модель і оцінили час життя збудженого стану хромофору на підставі проведених квантово-хімічних розрахунків високого рівня точності. Вони також провели експериментальні дослідження.

Фахівці ізолювали флуоресцирующую групу і показали, що вона здатна випромінювати світло, але тільки при температурах нижче 100 кельвінів (мінус 173 градуса Цельсія). Відсутність білкової частини сприяє роботі безызлучательного каналу, тобто внутрішньої конверсії і випущення електрона. Взаємодія хромофору з білком призводить до того, що надлишок енергії скидається переважно у вигляді фотонів (світлового випромінювання) вже при кімнатній температурі. При цьому звільнення електрона перешкоджають енергетичні бар'єри.

«Результати, отримані в даній роботі, відкривають можливість управління первинними фотоиндуцированными процесами в хромофорных групах флуоресцентних білків і шляхом створення на їх основі нових функціональних біоматеріалів з контрольованим фотооткликом», — зазначила один з авторів роботи Анастасія Боченкова.



Категория: Разное